Vandaag is het de beruchte vrijdag de dertiende. Deze dag wordt door veel mensen als een ongeluksdag beschouwd, wegens de combinatie van vrijdag en dertien.
Een van de verklaringen voor vrijdag de dertiende als ongeluksdag is dat vrijdag de dag is waarop Jezus werd gekruisigd, een ongeluksdag dus. Als die dag dan ook nog samenvalt met het ongeluksgetal 13, moet deze dag dus wel extra ongeluk veroorzaken. De vrijdagen kunnen ook een kwade naam gekregen hebben omdat op die dag door de Romeinen doodvonnissen werden voltrokken. Ook in Engeland werd de doodstraf op een vrijdag voltrokken. Dat ‘dertien’ een negatieve klank had in de christelijke wereld is mogelijk terug te brengen tot het laatste avondmaal van Christus, waar dertien personen aanzaten.
Dit bijgeloof van miljoenen mensen heeft invloed op de economie: in de Verenigde Staten verzuimen opvallend veel mensen hun werk en worden zakelijke transacties uitgesteld. Nummer 13 wordt bewust geweerd bij de meeste vliegtuigen, ze hebben geen 13e rij, dat gebouwen geen 13e verdieping hebben en dat er in ziekenhuizen geen operatiekamers met het nummer 13 te vinden zijn. In Nederland vind je bij grote theaters als Soldaat van Oranje en Anne Frank geen 13e rij of stoelnummer 13.
In Nederland klopt het niet dat vrijdag de dertiende meer ongelukken brengt. Integendeel: er komen op vrijdag de dertiende juist minder ongevalmeldingen binnen dan op andere dagen bij de verzekeraars, volgens het Centrum voor Verzekeringsstatistiek. Dit jaar hebben we dus geluk; we krijgen 3 maal vrijdag de dertiende en dat betekend voor de statistiek 3 maal een hele veilige vrijdag! De volgende keer dat we 3 maal dit geluk hebben is in 2026.





